Jak leczyć haluksy?

Niestety, ale coraz więcej osób na świecie boryka się ze schorzeniami stóp. Zazwyczaj nadwaga, uprawianie sportu czy praca stojąca jest przyczyną takich dolegliwości. Haluks (w zależności od pisowni można spotkać się z nazwami hallux lub halux) jest obecnie uznawany za chorobę cywilizacyjną. Za przyczynę haluksów uważa się nadwagę, płaskostopie, brak ruchu, nieodpowiednie obuwie oraz pracę na stojąco. Chorują na nią kobiety i mężczyźni, choć kobiety częściej, a jest to spowodowane noszeniem butów na obcasie.
Osoba, która choruje na to schorzenie ma zniekształcone stopy. Występuje paluch koślawy, czyli staw śródstopno-paliczkowy jest zdeformowany, co przejawia się odchylenie palucha w bok. Nierzadko ludzie zwlekają z wizytą u lekarza do momentu, w którym deformacja jest tak duża, że nie da się ubrać buta, a ból jest nie do wytrzymania. Odpowiadamy zatem na pytanie haluksy – jak leczyć? Haluksy można leczyć przy pomocy specjalnych plastrów, które działają łagodząco. W sklepach medycznych można także nabyć opaski na haluksy oraz żelowe wkładki, które korygują zniekształcenia.
W cięższych przypadkach lekarz może zalecić noszenie aparatów korekcyjnych. Niestety, ale nie ma możliwości leczenia farmakologicznego, poza zażyciem leków działających przeciwbólowo. Kiedy konieczna operacja haluksów? Gdy objawy się nasilają, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, a wcześniej wymienione sposoby nie pomagają, wtedy jest sygnał, że haluksy należy zoperować. Po operacji konieczne jest noszenie przez kilka tygodni specjalistycznego obuwia. Buty na haluksy można zakupić w sklepie medycznym.
.