Stan zapalny dziąseł

Należy wiedzieć, że aby mieć zdrowe i ładne zęby, trzeba dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Nie wystarczy tylko dbałość o tkanki twarde. Należy zwracać uwagę także na dziąsła.

Ból, przebarwienia oraz krwawienie z dziąseł to wyraźny sygnał, że należy odwiedzić stomatologa. Może się dziać z nimi coś niedobrego i lepiej tego nie bagatelizować. W większości przypadków okazuje się, że jest to zapalenie dziąseł.

Zazwyczaj wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Niedokładne mycie zębów powoduje, że zbierają się na nich bakterie, które gromadzą się na płytce nazębnej. Ślina i nieusunięte resztki jedzenia sprzyjają rozwojowi bakterii.

Na zębach tworzy się kamień, który przedostaje się do dziąseł. Zdarza się także, że zapalenie jamy ustnej powstaje w wyniku przyjmowanych leków lub ze względu na choroby ogólnoustrojowe. Pierwszym krokiem w leczeniu stanów zapalnych dziąseł jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego.

Należy także przywiązywać dużą wagę do dokładnego czyszczenia jamy ustnej oraz rzucić palenie. W przypadku gdy to nie pomoże, zgodnie z zaleceniami stomatologa należ stosować specjalne pasty do zębów, wkładki na dziąsła oraz płukanki. W aptekach bez recepty można nabyć różne żele lecznicze, które złagodzą objawy stanu zapalnego.

Należy sobie zdawać sprawę, że nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do poważnych dolegliwości, takich jak zapalenie okostnej, paradontoza czy różnego rodzaju choroby jamy ustnej. Jest to o tyle groźne, że zęby mogą zacząć wypadać..

echomedica.com.pl © 2020 | Newsphere by AF themes.